Nasıl Site Kurulur Anlatım

 

Web sitesi yapmak istiyorsanız ve nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız doğru adresdesiniz. Web sitesi yapmak için ihtiyaç duyacağınız programlar ve bilgilere bu sayfadan ulaşabileceksiniz. Uygulamalı olarak göstereceğimiz adımları izlediğiniz takdirde, siz de kaliteli bir web sitesi sahibi olacaksınız.

Forum sitesi açmak için kullanabileceğiniz popüler forum sistemlerinden biri de phpBB'dir. Kullanımı ve kurulumu kolay phpBB sayesinde, dakikalar içinde kendi forum sitenizi açabilirsiniz.

phpBB ile forum sitesi yapmak için önce phpBB dosyalarını indirmemiz ve bir web hosting paketine göndermemiz gerekir. Böylece forum kurulumunu yapabilir ve forumumuza kategoriler ve bölümler ekleyebilirsiniz. Şimdi forum dosyalarını indirelim.

Forum Dosyalarını İndirelim

phpBB3 forumu forum dosyaları, Türkçe dil paketi ve Türkçe tema butonları olmak üzere üç grup dosyadan oluşur. Bu dosyaları aşağıdaki linklere tıklayarak indirin ve zip dosyası içinden çıkarın.

 

Forum Dosyaları

Türkçe Dil Paketi

Subsilver2 Tema Butonları

Prosilve

SMF kullanımı kolay, bir çok temasını ve modifikasyonunu bulabileceğiniz forum sistemlerinden biridir. SMF ile dakikalar içinde kendi forum sitenizi açabilirsiniz. Bu sayfada SMF forum sitesi açmak için yapılması gerekenlere değineceğiz.

1. SMF Dosyalarını İndirelim

SMF forum dosyaları iki bölümden oluşur. Bir bölüm forum dosyalarını, diğer bölüm ise forumun Türkçe olmasını sağlayan dil paketini içerir. Bu dosyaları SMF resmi sitesi olan SimpleMachines.org adresindeki Downloads sayfasından indirebilirsiniz. (Simple Machines kaynaklı dosyalar: SMF Forum ve Türkçe Dil Paketi)

Şimdi her iki dosyayı zip içerisinden çıkaralım ve dil paketi içerisindeki Themes klasörünü kopyalayıp forum dosyalarının olduğu klasöre yapıştıralım. Forum dosyaları arasında da Themes klasörü olduğu için uyarı mesajı alacaksınız. Tümüne Evet butonuna tıklayın ve Themes klasörünü kopyalayın. Böylece forumumuza Türkçe dil paketini eklemiş olacaksınız.

Artık forum dosyalarınız hazır. Şimdi bir web sunucusu alarak forum dosylarını göndereceğiz ve forum kurulumunu yapacağız.

2. Web Sunucusu (Web Hosting) Alalım

Ücretli ve ücretsiz hosting paketleri hakkında daha detaylı bilgiyi ve web hosting paketlerini nasıl alacağınızı Site Yayınlama sayfasında detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştık. Ayrıca aynı sayfadan forum dosyalarınızı nasıl sunucuya göndereceğinizi gösteren video derse ve nasıl veritabanı oluşturacağınızı gösteren web sayfasına da ulaşabilirsiniz.

Forum dosyalarını web hosting hesabınıza gönderdikten ve bir veritabanı oluşturduktan sonra kurulumu nasıl yapacağınızı ve forumunuza kategori ve bölümleri nasıl ekleyeceğinizi aşağıdaki dersler yardımıyla öğrenebilirsiniz.

3. SMF Dersleri

Web hosting paketi alıp forum dosyalarını gönderdiyseniz forum kurulumuna geçebilirsiniz. Aşağıdaki linklere tıklayarak SMF derslerine ulaşabilirsiniz.

Dil dosyasını zip içerisinden çıkarıp forum dosyalarındaki languages klasörüne kopyalayın. Türkçe butonları ise ait olduğu temanın klasörüne kopyalamanız gerekir. Örneğin Subsilver temasına ait imageset klasörünü, forum dosyalarındaki Styles klasöründe bulunan Subsilver klasörüne kopyalamanız gerekir.

Web Hosting Paketleri

Forum sitesi açmak için bir hosting hesabı açmamız ve forum dosyalarını hosting hesabına göndermemiz gerekiyor. Ücretli ve ücretsiz hosting paketleri hakkında daha detaylı bilgiyi ve web hosting paketlerini nasıl alacağınızı Site Yayınlama sayfasından öğrenebilirsiniz. Ayrıca aynı sayfadan forum dosyalarınızı nasıl sunucuya göndereceğinizi gösteren video derse de ulaşabilirsiniz.

phpBB3 Dersleri

Bir web hosting paketi alıp forum dosyalarını hosting paketine gönderdiyseniz aşağıdaki linklere tıklayarak phpBB3 forum sitenizi nasıl açacağınızı öğrenebilirsiniz. Problem yaşadığınız bölümleri Forumumuzun ilgili bölümünde konu açarak sorabilirsiniz.

Farklı metodları kullanarak web sitesi açabilirsiniz. Örneğin html editör programlarını kullanarak sitenizi tasarlayabilir veya Joomla gibi içerik yönetim sistemleri kullanarak web sitenizi açabilirsiniz. Şimdi site açma yöntemlerine kısaca göz atıp hangi metot ile site açacağım

Bu sayfadan Joomla ile site yapımını anlatan derslere ulaşlabilirsiniz. Derslere başlamadan önce Joomla nedir kısaca değinelim ve dersler boyunca yapacaklarımıza göz atalım.

Joomla Nedir?

Joomla size kolayca web siteleri yapmanızı sağlayan ücretsiz bir içerik yönetim sistemidir. Joomla ile kişisel web sitelerinden karmaşık web uygulamalarına kadar bir çok şeyi yapabilirsiniz. Joomlanın kullanım alanlarına örnek vermek gerekirse; şirket siteleri, kişisel siteler, dosya yönetimi, resim ve multimedya galerileri, blog ve benzeri bir çok proje Joomla

Forum siteleri genellikle hazır forum programları (forum scriptleri) kullanılarak yapılır. Bu sayfada scriptleri kullanarak nasıl forum siteleri yapacağımıza değineceğiz. Sitemizde iki farklı forum scripti ile (SMF ve phpBB3) forum sitesi yapmayı göstereceğiz ancak benzer yöntemlerle phpBB ve IPB gibi scriptleri kullanarak da forum açabilirsiniz. Şimdi kısaca forum sitesi açmak için neler yapacağımıza bakalım.

Forum Sitesi Açmak

İlerleyen sayfalarda bu adımları ve yapmamız gerekenleri resimli ve videolu anlatımlarla daha detaylı bir şekilde ele alacağız. Şimdi SMF ve phpBB arasında bir seçim yapalım ve forum sitesi yapımına başlayalım.

google_protectAndRun("render_ads.js::google_render_ad", google_handleError, google_render_ad); allowtransparency="" frameborder="0" height="60" hspace="0" id="google_ads_frame1" marginheight="0" marginwidth="0" name="google_ads_frame" scrolling="no" src="http://googleads.g.doubleclick.net/pagead/ads?client=ca-pub-0820198104286444&output=html&h=60&slotname=1169172697&w=468&lmt=1230518167&flash=10.1.82.76&url=http%3A%2F%2Fwww.bedavasiteyapmak.com%2Fforum-sitesi-acmak.html&dt=1284260216640&shv=r20100818&jsv=r20100903&correlator=1284260216656&frm=0&adk=2777900246&ga_vid=31725956.1284241910&ga_sid=1284259924&ga_hid=2110492881&ga_fc=1&u_tz=180&u_his=4&u_java=1&u_h=768&u_w=1360&u_ah=738&u_aw=1360&u_cd=32&u_nplug=0&u_nmime=0&biw=1339&bih=480&ref=http%3A%2F%2Fwww.bedavasiteyapmak.com%2Fsite_yapmak.html&fu=0&ifi=1&dtd=31&xpc=3yZkEW2xQP&p=http%3A//www.bedavasiteyapmak.com" style="position: absolute; top: 0px; left: 0px" vspace="0" width="468">>

Aşağıdaki logolara tıklayarak forum yapımını gösteren derslere ulaşabilirsiniz.

Smf phpBB3

Kullanımı Kolaydır
Çok sayıda tema bulunabilir.

SMF Forumu Örneği: SMF

SEO modu sayesinde phpBB forumunuzu arama motoru dostu yapabilirsiniz.

phpBB3 Forumu Örneği: phpBB3 Forum

ile yapılabilir.

Statik siteler önce tasarlanır, web sayfaları oluşturulur ve daha sonra sunucuya gönderilerek yayınlanır. Ancak Joomla'nın da dahil olduğu dinamik sitelerde durum tam tersidir. Joomla ile site yapmak için önce bir web alanı almamız daha sonra Joomla dosyalarını web alanına göndererek kurulumu yapmamız gerekir. Joomla ile site yapmak için izlememiz gereken yol aşağıdaki grafikte gösterilmiştir.

Joomla ile Site Yapmak

Şimdi Joomla dosyalarını bilgisayarımıza indireceğiz ve bir web sunucusu alıp Joomla dosyalarını sunucuya göndereceğiz. Daha sonra Joomla kurulumunu yaparak sitemize içerik ekleyeceğiz.

1. Joomla Dosyalarını İndirelim

Joomla dosyalarını aşağıdaki butona tıklayarak indirebilirsiniz. İndirdikten sonra Joomla dosyalarını zip dosyası içinden çıkarın ve sunucuya gönderin. Henüz bir web sunucunuz yoksa ve nasıl göndereceğinizi bilmiyorsanız aşağıdaki sayfaları ziyaret ederek web sunucusu alabilir ve dosyaları sunucuya nasıl göndereceğinizi öğrenebilirsiniz.

Joomla Dosyaları

2. Dosyaları Sunucuya Gönderelim

Joomla ile site açmak için bir web sunucusu (diğer adıyla web hosting hesabı) almamız ve Joomla dosyalarını buraya göndermemiz gerekiyor. Ücretli ve ücretsiz hosting paketleri hakkında daha detaylı bilgiyi ve web hosting paketlerini nasıl alacağınızı Site Yayınlama sayfasından öğrenebilirsiniz. Ayrıca aynı sayfadan Joomla dosyalarını nasıl sunucuya göndereceğinizi gösteren video derse de ulaşabilirsiniz. Web hosting hesabı açıp Joomla dosyalarını gönderdikten sonra aşağıdaki dersler yardımıyla kurulumu nasıl yapacağınızı ve bölümler ile kategorileri nasıl oluşturacağınızı öğrenebilirsiniz.

Joomla Dersleri

Aşağıdaki derslerde Joomla ile nasıl site açacağınız gösterilmiştir. Derslerde anlatılanları sırasıyla uygulayarak kendi web sitenizi yapabilirsiniz. Sorunla karşılaşırsanız veya anlamadığınız bir bölüm varsa forumumuz aracılığıyla destek isteyebilirsiniz.

 

Aşağıdaki tabloda çeşitli yöntemler ile yapılan siteler arasındaki temel farklarına kısaca değindik. Buradaki sayfayı ziyaret ederek daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Statik Web Site Yapımı

 

Statik siteler html sayfalardan oluşur. Temel olarak statik web sitesi açmak için izlenen yol şu şekildedir: Dreamweaver veya Frontpage gibi bir html editör ile web sayfaları tasarlanır, içerik eklenir ve bu sayfalar internetteki bir sunucuya gönderilerek yayınlanır.

Joomla Site Yapımı

Joomla bir içerik yönetim sistemidir. Joomla ile kategoriler oluşturarak ve bu kategoriler altına içerik ekleyerek sitenizi yapabilirsiniz. Temel olarak Joomla ile site yapmak için: Joomla dosyaları sunucuya gönderilir, Joomla kurulumu yapılır ve kategoriler oluşturularak içerik eklenir.

Forum Sitesi Yapımı

Yaygın olarak kullanılan forum sitelerinden bazıları SMF ve phpBB'dir. Biz sitemizde SMF ve phpBB ile nasıl forum sitesi yapıldığına değineceğiz. Bu iki forum sistemini ku

llanarak kendi forum sitenizi açabilirsiniz.site yapmak
joomla
forum

Sitemizin bu bölümünde statik web sitelerinin nasıl yapıldığına değineceğiz. Derslere başlamadan önce site yapımını daha iyi anlamak için yapacaklarımızı gözden geçirelim.

Öncelikle sitemizi oluşturmak için kullanacağımız html editör programını seçeceğiz.(1) Daha sonra sitemizi inşa etmek için bir web sitesi şablonu seçeceğiz.(2) Bu şablonu html editör programı ile düzenleyip içerik eklecek ve yeni sayfalar oluşturarak sitemizi yayına hazır hale getireceğiz.(3) Son olarak da sitemizi internetteki bir sunucuya göndererek yayınlayacağız. (4)

site yapımı

Html Editör Seçimi

google_protectAndRun("render_ads.js::google_render_ad", google_handleError, google_render_ad); allowtransparency="" frameborder="0" height="60" hspace="0" id="google_ads_frame1" marginheight="0" marginwidth="0" name="google_ads_frame" scrolling="no" src="http://googleads.g.doubleclick.net/pagead/ads?client=ca-pub-0820198104286444&output=html&h=60&slotname=3337414695&w=468&lmt=1230686191&flash=10.1.82.76&url=http%3A%2F%2Fwww.bedavasiteyapmak.com%2Fstatik-siteler.html&dt=1284260138515&shv=r20100818&jsv=r20100903&correlator=1284260138515&frm=0&adk=4253916702&ga_vid=31725956.1284241910&ga_sid=1284259924&ga_hid=1813188209&ga_fc=1&u_tz=180&u_his=4&u_java=1&u_h=768&u_w=1360&u_ah=738&u_aw=1360&u_cd=32&u_nplug=0&u_nmime=0&biw=1339&bih=480&ref=http%3A%2F%2Fwww.bedavasiteyapmak.com%2Fsite_yapmak.html&fu=0&ifi=1&dtd=31&xpc=Wes2Iq94Qc&p=http%3A//www.bedavasiteyapmak.com" style="position: absolute; top: 0px; left: 0px" vspace="0" width="468">>

Web sitesi yapmak için en çok tercih edilen html editörler Adobe Dreamweaver ve Microsoft Frontpage'dir. Bu iki programa kısaca göz atıp site yapmak için bir tanesini seçelim.

Adobe Dreamweaver Microsoft Frontpage

Adobe Dreamweaver, çok fazla özelliği ve fonksiyonu olan bir HTML editördür. Çok fazla fonksiyonunun olması Dreamweaver'i en iyi html editörlerden bir tanesi yapıyor ancak bu özelliği nedeniyle yeni başlayanların programa alışması biraz zaman alabiliyor.

Adobe firmasının geliştirdiği Flash, PhotoShop gibi bir çok program Dreamweaver ile uyumlu çalışıyor.

Dreamweaver ücretli bir program ancak deneme versiyonunu buradan indirebilirsiniz.

Frontpage, kullanımı kolay bir html editör olması nedeni ile genellikle başlangıç seviyesindekiler tarafından tercih ediliyor.

Frontpage bir Microsoft Office programı olduğu için internetten indirebileceğiniz bir adres bulamazsınız. Eğer bilgisayarınızdaki MS Office paketinde Frontpage yüklü ise Başlat>Programlar> MS Office>MS Frontpage yolunu izleyerek Frontpage'yi açabilirsiniz.

Her iki program da oldukça kaliteli ve başlangıç seviyesindeki kullanıcıların ihtiyacını karşılayacaktır. Adobe Dreamweaver daha yaygın kullanılsa da her iki program ile çok kaliteli ve güzel siteler yapmak mümkün.

Website Şablonu Seçimi

Websitenizi baştan sona kendiniz tasarlayabilirsiniz ancak tasarlamak için zaman harcamak istemiyorsanız veya güzel sayfalar tasarlayamayacağınızı düşünüyorsanız, seçtiğimiz website şablonlarından bir tanesini kullanarak web sitenizini yapabilirsiniz. Biz de site yapımını anlatacağımız derslerde bir web sitesi şablonu kullanarak örnek bir site yapacağız.

Website Şablonları

Şablonu Düzenleyerek Site Yapımı

Sitemiz için bir şablon seçtik ve artık site yapımına başlayabiliriz. Sitenizin konusuna, içeriğine henüz karar vermediyseniz veya site yapımı için hazırlık yapmadıysanız ön hazırlık sayfasını ziyaret etmenizin faydalı olacağını düşünüyoruz.

Dreamweaver ile Site Yapımı Frontpage ile Site Yapımı
Dreamweaver ile site yapımı

Frontpage ile site yapımı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !